22.06.2019r. - Gminna Noc Świętojańska - godz. 19.00

Wystawa grafiki Pana Andrzeja Bańcerka

27 kwietnia , w sali kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach, odbył się wernisaż prac plastycznych autorstwa lokalnego artysty. Andrzej Bańcerek żył w latach 1949 - 2018. Urodził się w Niesulowie, w domu Jana i Władysławy Frączyk, małżonków Bańcerków.

Andrzej, zwany " Dziki" uczęszczał do szkoły w Gidlach. Jego wychowawczyni zapamiętała go  jako spokojnego i małomównego chłopca, który ożywiał się szczególnie na lekcjach historii. Lubił też rysować. Po ukończeniu szkoły podstawowej pomagał ojcu, a gdy dorósł został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Stacjonował w Zamościu w jednostce wojsk lotniczych, później wrócił do Niesulowa. Wraz ze swym serdecznym przyjacielem Olkiem Kopryną zbierali informacje na temat mieszkańców Gidel, planowali także nowe artykuły o pradziejach Gminy. Po jego śmierci oraz stracie rodziców Andrzej został sam w swoim niesulowskim domu. Nie czuł bliskości z innymi, ludzie też go nie pojmowali. Był samoukiem i amatorem. Jego obrazki można zaliczyć do stylu bardzo cenionych malarzy tzn. " naiwnych" czy "prymitywistów". Rysując używał ołówka, kredki, czasem węgla i flamastra. Był to szkic przeważnie w kolorze czerni. Nie chwalił się nimi, nie pokazywał, nie sprzedawał, tworzył głównie dla siebie. Odszedł nagle, cicho, spokojnie i samotnie. Spoczął wraz z rodzicami na nekropolii gidelskiej.

Wernisaż mogli podziwiać mieszkańcy Gminy Gidle, a także członkowie Stowarzyszenia Literackiego " Ponad", którzy gościli na dwudniowych warsztatach poetyckich. Wystawa będzie dostępna na sali Kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach do końca maja 2019r.

poniedziałek, 29 kwietnia 2019 09:55